| Brand | Fuel 1PC |
|---|---|
| Style | D100 ZEPHYR BEADLOCK |
| Model Code | D10017907536 |
| Part Number | D100 |
| UPC | 885463831831 |
| Available Sizes | 17" × 9" |
| Rim Diameter | 17" |
| Width | 9" |
| Available Offsets | -38mm, -15mm |
| Backspacing | 3.5" |
| Centerbore | 71.5mm |
| Lip Depth | 3.95" |
| Stud Pattern | 5x127, 6x139.7 |
| Lug Count | 5 |
| Available Finishes | Candy Red |
| Colour Code | RED |
| Construction Type | Cast Aluminum |
| Barrel Configuration | S |
| Beadlock | Yes |
| DOT Approved | No |
| Wheel Weight | 39 lbs |
| Shipping Weight | 43 lbs |
| Load Rating (Standard) | 2100 lbs |
| Load Rating (Metric) | 952 kg |
| TPMS Compatible | Yes |
| Cap Part Number | 1002-33MBQ |
| Rivet Part Number | RING BOLTS : BOLTS-ZEPHYR17 |
| Accessories | RING : 36890-03QL |
| Finish Warranty | ONE YEAR |
| Structural Warranty | LIFETIME |
| Country of Origin | CN |
