| Brand | Fuel 1PC |
|---|---|
| Style | D102 ZEPHYR BEADLOCK |
| Model Code | D10217908445 |
| Part Number | D102 |
| UPC | 885463831947 |
| Available Sizes | 17" × 9" |
| Rim Diameter | 17" |
| Width | 9" |
| Available Offsets | -15mm |
| Backspacing | 4.41" |
| Centerbore | 106.1mm |
| Lip Depth | 3.27" |
| Stud Pattern | 6x139.7 |
| Lug Count | 6 |
| Available Finishes | Gloss Machined |
| Colour Code | MACHINED |
| Construction Type | Cast Aluminum |
| Barrel Configuration | S |
| Beadlock | Yes |
| DOT Approved | No |
| Wheel Weight | 38 lbs |
| Shipping Weight | 42 lbs |
| Load Rating (Standard) | 2500 lbs |
| Load Rating (Metric) | 1133 kg |
| TPMS Compatible | Yes |
| Cap Part Number | 1001-58B |
| Rivet Part Number | RING BOLTS : BOLTS-ZEPHYR17 |
| Accessories | RING : 36890-03 |
| Finish Warranty | ONE YEAR |
| Structural Warranty | LIFETIME |
| Country of Origin | CN |
