| Brand | Fuel 1PC |
|---|---|
| Style | D113 COVERT BEADLOCK |
| Model Code | D11317905645 |
| Part Number | D113 |
| UPC | 885463831954 |
| Available Sizes | 17" × 9" |
| Rim Diameter | 17" |
| Width | 9" |
| Available Offsets | -38mm, -15mm |
| Backspacing | 4.41" |
| Centerbore | 110.1mm |
| Lip Depth | 2.48" |
| Stud Pattern | 5x127, 5x150, 6x139.7 |
| Lug Count | 5 |
| Available Finishes | Candy Red |
| Colour Code | RED |
| Construction Type | Cast Aluminum |
| Barrel Configuration | S |
| Beadlock | Yes |
| DOT Approved | No |
| Wheel Weight | 36 lbs |
| Shipping Weight | 40 lbs |
| Load Rating (Standard) | 2500 lbs |
| Load Rating (Metric) | 1133 kg |
| TPMS Compatible | Yes |
| Cap Part Number | 1001-56MBQ |
| Rivet Part Number | NONE |
| Accessories | 36890-03QL |
| Finish Warranty | ONE YEAR |
| Structural Warranty | LIFETIME |
| Country of Origin | CN |
| Patent | D937171 |
