| Brand | Fuel 1PC |
|---|---|
| Style | D124 BLOCK BEADLOCK |
| Model Code | D12417855657 |
| Part Number | D124 |
| UPC | 194933109289 |
| Available Sizes | 17" × 8.5", 17" × 9" |
| Rim Diameter | 17" |
| Width | 8.5", 9" |
| Available Offsets | -15mm, +0mm, +20mm |
| Backspacing | 5.54" |
| Centerbore | 110.1mm |
| Lip Depth | 2.29" |
| Stud Pattern | 5x127, 5x150, 6x135, 6x139.7 |
| Lug Count | 5 |
| Available Finishes | Matte Bronze W/ M-Black Ring |
| Colour Code | BRONZE |
| Construction Type | Cast Aluminum |
| Barrel Configuration | S |
| Beadlock | Yes |
| DOT Approved | No |
| Wheel Weight | 34.8 lbs |
| Shipping Weight | 38.8 lbs |
| Load Rating (Standard) | 2500 lbs |
| Load Rating (Metric) | 1133 kg |
| TPMS Compatible | Yes |
| Cap Part Number | 1006-45BLD |
| Rivet Part Number | BOLTS-COVERT17-BLK |
| Accessories | BL RING : 42410-07MB |
| Finish Warranty | ONE YEAR |
| Structural Warranty | LIFETIME |
| Country of Origin | CN |
