1
/
of
4
| Brand | Fuel 1PC |
|---|---|
| Style | D796 ARC |
| Model Code | D79620907050 |
| Part Number | D796 |
| UPC | 194933180707 |
| Available Sizes | 20" × 9", 20" × 10", 22" × 10", 22" × 12" |
| Rim Diameter | 20", 22" |
| Width | 9", 10", 12" |
| Available Offsets | -44mm, -18mm, +1mm |
| Backspacing | 5.04" |
| Centerbore | 110.1mm |
| Lip Depth | 2.3" |
| Stud Pattern | 150, 5.0, 5.5, 5x114.3, 5x127, 5x139.7, 6x135, 8x165.1, 8x170, 8x180 |
| Lug Count | 5 |
| Available Finishes | Matte Black W/ Gloss Black Lip |
| Colour Code | BLACK |
| Construction Type | Cast Aluminum |
| Barrel Configuration | R |
| Wheel Weight | 39.7 lbs |
| Shipping Weight | 44.7 lbs |
| Load Rating (Standard) | 2500 lbs |
| Load Rating (Metric) | 1133 kg |
| Certification | SAEJ2530 |
| TPMS Compatible | Yes |
| Cap Part Number | 1001-63BLD |
| Rivet Part Number | NONE |
| Accessories | NONE |
| Finish Warranty | ONE YEAR |
| Structural Warranty | LIFETIME |
| Country of Origin | CN |
| Patent | D979479 |
