1
/
of
3
| Brand | Fuel 1PC |
|---|---|
| Style | D800 OXIDE |
| Model Code | D80017857547 |
| Part Number | D800 |
| UPC | 194933180349 |
| Available Sizes | 17" × 8.5", 17" × 9", 18" × 9" |
| Rim Diameter | 17", 18" |
| Width | 8.5", 9" |
| Available Offsets | -38mm, -12mm, -10mm, +1mm |
| Backspacing | 4.79" |
| Centerbore | 71.5mm |
| Lip Depth | 2.53" |
| Stud Pattern | 5x127, 6x139.7 |
| Lug Count | 5 |
| Available Finishes | Matte Bronze |
| Colour Code | BRONZE |
| Construction Type | Flow Formed Aluminum |
| Barrel Configuration | S |
| Flow Formed | Yes |
| Wheel Weight | 26.9 lbs |
| Shipping Weight | 30.9 lbs |
| Load Rating (Standard) | 2500 lbs |
| Load Rating (Metric) | 1133 kg |
| TPMS Compatible | Yes |
| Cap Part Number | 1006-08MBZ |
| Rivet Part Number | NONE |
| Accessories | NONE |
| Finish Warranty | ONE YEAR |
| Structural Warranty | LIFETIME |
| Country of Origin | CN |
| Patent | D986792 |
