| Brand | Fuel 1PC |
|---|---|
| Style | D813 SYNDICATE |
| Model Code | D81317907545 |
| Part Number | D813 |
| UPC | 194933186471 |
| Available Sizes | 17" × 9" |
| Rim Diameter | 17" |
| Width | 9" |
| Available Offsets | -12mm, +1mm |
| Backspacing | 4.53" |
| Centerbore | 71.5mm |
| Lip Depth | 1.78" |
| Stud Pattern | 5x127, 6x139.7 |
| Lug Count | 5 |
| Available Finishes | Dark Blue W/ Black Ring |
| Colour Code | BLUE |
| Construction Type | Cast Aluminum |
| Barrel Configuration | S |
| Wheel Weight | 32.12 lbs |
| Shipping Weight | 36.12 lbs |
| Load Rating (Standard) | 2500 lbs |
| Load Rating (Metric) | 1133 kg |
| TPMS Compatible | Yes |
| Cap Part Number | 1006-08GBDK |
| Rivet Part Number | M8X7SGB |
| Rivet Quantity | 24 |
| Accessories | NONE |
| Finish Warranty | ONE YEAR |
| Structural Warranty | LIFETIME |
| Country of Origin | CN |
| Patent | D1009758 |
