1
/
of
2
| Brand | Fuel 1PC |
|---|---|
| Style | D835 CYCLE |
| Model Code | D8351785G460 |
| Part Number | D835 |
| UPC | 194933314959 |
| Available Sizes | 17" × 8.5", 17" × 9", 20" × 9" |
| Rim Diameter | 17", 20" |
| Width | 8.5", 9" |
| Available Offsets | -12mm, +1mm, +25mm, +30mm, +34mm |
| Backspacing | 6.09" |
| Centerbore | 65.07mm |
| Lip Depth | 0.82" |
| Stud Pattern | 5x120, 5x127, 5x130, 6x114.3, 6x120, 6x135, 6x139.7 |
| Lug Count | 5 |
| Available Finishes | Matte Gunmetal W/ Black Ring |
| Colour Code | GUNMETAL |
| Construction Type | Cast Aluminum |
| Barrel Configuration | S |
| Wheel Weight | 33.51 lbs |
| Shipping Weight | 37.51 lbs |
| Load Rating (Standard) | 2500 lbs |
| Load Rating (Metric) | 1133 kg |
| TPMS Compatible | Yes |
| Cap Part Number | 1006-50MBV |
| Rivet Part Number | M8X7MB |
| Rivet Quantity | 24 |
| Accessories | NONE |
| Finish Warranty | ONE YEAR |
| Structural Warranty | LIFETIME |
| Country of Origin | CN |
| Patent | D1009757 |
