1
/
of
5
| Brand | Fuel 1PC |
|---|---|
| Style | FC910 FOXHOUND |
| Model Code | FC910BT17906301 |
| Part Number | FC910 |
| UPC | 194933448241 |
| Available Sizes | 17" × 9", 18" × 9", 20" × 9" |
| Rim Diameter | 17", 18", 20" |
| Width | 9" |
| Available Offsets | +1mm, +20mm |
| Backspacing | 5.04" |
| Centerbore | 87.1mm |
| Stud Pattern | 6x114.3, 6x135, 6x139.7 |
| Lug Count | 6 |
| Available Finishes | Gloss Black Dark Tinted Clear |
| Colour Code | BLACK |
| Construction Type | Cast Aluminum |
| Barrel Configuration | S |
| Wheel Weight | 33.07 lbs |
| Shipping Weight | 37.07 lbs |
| Load Rating (Standard) | 2650 lbs |
| Load Rating (Metric) | 1202 kg |
| Certification | SAEJ2530 |
| TPMS Compatible | Yes |
| Cap Part Number | 1004-79DDTG |
| Rivet Part Number | NONE |
| Accessories | NONE |
| Finish Warranty | ONE YEAR |
| Structural Warranty | LIFETIME |
| Country of Origin | CN |
