1
/
of
2
| Brand | Fuel Mono |
|---|---|
| Style | FF09 |
| Model Code | DE0920829235 |
| Part Number | FF09 |
| UPC | 194933111350 |
| Available Sizes | 20" × 8.25", 20" × 12", 22" × 8.25", 22" × 10", 22" × 11", 22" × 12", 22" × 14", 24" × 8.25", 24" × 12", 24" × 14", 24" × 16" |
| Rim Diameter | 20", 22", 24" |
| Width | 8.25", 10", 11", 12", 14", 16" |
| Available Offsets | -265mm, -246mm, -240mm, -227mm, -225mm, -221mm, -202mm, -200mm, -101mm, -76mm, -51mm, -25mm, +0mm, +1mm |
| Backspacing | -3.33" |
| Centerbore | 142mm |
| Lip Depth | 7.84" |
| Stud Pattern | 10x170, 10x225, 6x139.7, 8x165.1, 8x170, 8x180, 8x200, 8x210 |
| Lug Count | 8 |
| Available Finishes | Gloss Black Milled, Gloss Brushed Polished, Matte Black Milled, Polished |
| Colour Code | BLACK |
| Construction Type | Monoblock Forged |
| Barrel Configuration | R |
| Forged | Yes |
| Wheel Weight | 52.5 lbs |
| Shipping Weight | 58.5 lbs |
| Load Rating (Standard) | 2500 lbs |
| Load Rating (Metric) | 1133 kg |
| TPMS Compatible | Yes |
| Cap Part Number | 1003-38MB |
| Rivet Part Number | NONE |
| Accessories | NONE |
| Finish Warranty | ONE YEAR |
| Structural Warranty | LIFETIME |
| Country of Origin | CN |
